BPMN

مفهوم فرآیند کسب و کار در BPMN چیست

مدتی پیش در وب سايت www.sysadviser.com و همچنین اتاق گفتگوی قبلی سایت  مطرح کرده بودیم در خصوص اینکه مفهوم فرآیند چیست و از بازدیدکنندگان خواسته بودیم تعریف خود را از فرآیند ارائه نمایند.
به نظرم رسيد بهتر است با راه اندازي اتاق گفتگوي BPMN اين بحث را دوباره زنده کنيم و به صورت تخصصي تر به اين موضوع بپردازيم.
در اينجا قصد داریم برای مفاهیم فرآیند ، سیستم و تفاوت بین فرآیند و سیستم تعاریفی را ارائه کنیم.
لطفا پاسخ خود به سوال های ذیل را در قسمت نظرات این مطلب ارائه نمایید :
فرآیند چیست ؟
سیستم چیست ؟
تفاوت فرآیند با سیستم چیست ؟
ما در BPMN در مورد مدلسازی فرآیندهای کسب وکار صحبت می کنیم. لذا باید تعریف دقیقی در باره مفهوم فرآیند داشته باشیم.

این نظرها در سايت www.rasatadbir.com : www.sysadviser.com/?p=81 قبلا توسط بازديد کنندگان ارائه شده بودند :احسان براتی
ضمن عرض سلام
منظور از سیستم: مجموعه ای از واحد های مرتبط با هم که در راستای دستیابی به هدف مشخصی با همدیگر تعامل دارند
فرایند: مجموعه ای از فعالیت ها که طی روالی مشخص اجرا می شوند تا هدف از قبل تعیین شده ای محقق شود
تفاوت فرایند و سیستم: تاکید اصلی در سیستم بر روی اجزای(واحدهای) سازمان است درحالی که در فرایند تاکید اصلی بر روی فعالیت هایی است که در سازمان انجام می شود

زهرا منصوری
فرآیند چیست؟
فرآیند مجموعه فعالیتهای متوالی و مرتبط بوده که محصول خاصی را بوجود می آورد و برای ایجاد این محصول به درون دادهای خاصی نیاز دارد که زمینه را برای درست عمل نمودن آن فراهم می سازند.هر کسی که حداقل در یکی از مراحل عملکرد فرآیند درگیر باشد، صاحب فرآیند محسوب می گردد.فرآیندهای موجود در هر سازمان برای دستیابی به ماموریت سازمان طراحی شده اند؛ تا با عملکرد بهتر نیازهای اساسی مردم را تأمین نمایند.
برای پاسخگویی به نیازها و خواسته های مشتری ها باید فرآیندهای موجود کارایی و اثر بخشی لازم را داشته باشند. یک فرآیند زمانی کارایی لازم را خواهد داشت که بصورت درست انجام گیرد و زمانی از Moneygram fees اثر بخشی برخوردار خواهد بود که بصورت درست انتخاب و طراحی شده باشد. کارایی هر فرآیند انجام درست کار و اثر بخشی آن انتخاب درست کار را نشان می دهد.
سیستم چیست؟
مجموعه ای است از اجزای به هم پیوسته که به علت وابستگی حاکم بر اجزای خود کلیت جدیدی را احراز کرده و از نظم و سازمان خاصی پیروی می کند و در جهت تحقق هدف معینی که دلیل وجودی آن است فعالیت می کند.

صندوقک
طبق تعریف ، فرایند مجموعه‌ای از فعالیت‌هاست که برای انجام وظیفهای بصورت هدفمند باهم همکاری می‌کنند. اما سیستم خیلی کلیتره و مجموعه‌ای از فرآیندها یا حتی سرویس‌ها بنا به دید ماست.

1 دیدگاه در “مفهوم فرآیند کسب و کار در BPMN چیست

  1. وحید گفت:

    چنانچه سیستم مجموعه ای هدف دار باشد , هر بخش کوچک یا بزرگی از عملیات که با کمک دیگر بخشها هدف سیستم را تامین میکنند را میتوان یک فرایند نامید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *