BPMN

مدلسازی BPMN در www.bpmn.io

مدلساز BPMN.io یک ابزار آنلاین قدرتمند برای طراحی و تجسم فرآیندهای کسب و کار با استفاده از استاندارد BPMN (Business Process Model and Notation) است. در اینجا مراحل استفاده از مدلساز BPMN.io را توضیح می‌دهیم:

  1. دسترسی به مدلساز: برای شروع، به وبسایت BPMN.io (https://bpmn.io) بروید. شما میتوانید از نسخه ی وب استفاده کنید و یا نسخه ی محلی این نرم افزار را دانلود و بر روی کامپیوتر خودتان در حالت آفلاین از آن استفاده کنید. در هر صورت نسخه ی محلی نیز به صورت مبتنی بر وب باز میشود.
  2. ایجاد یک نمودار جدید: پس از بارگیری صفحه اصلی مدلساز، بر روی دکمه “Create new diagram” کلیک کنید. این کار باعث ایجاد یک نمودار جدید و خالی در صفحه می‌شود.
  3. اضافه کردن المان‌ها: در نمودار خالی، می‌توانید المان‌های BPMN را به نمودار خود اضافه کنید. المان‌هایی مانند فعالیت‌ها، دروازه‌ها، رویدادها و جریان‌ها در دسترس هستند. برای اضافه کردن المان، باید آن را از جعبه ابزار چپ به نمودار بکشید و رها کنید.
  4. تنظیم و ارتباط المان‌ها: با کشیدن و رها کردن المان‌ها به نمودار، می‌توانید روابط بین آن‌ها را تعیین کنید. برای مثال، با کشیدن رابطه از یک رویداد پیام به یک فعالیت، می‌توانید روند جریان اطلاعات را نشان دهید.
  5. تنظیم ویژگی‌ها: با انتخاب هر المان در نمودار، می‌توانید ویژگی‌های آن را در پنل ویژگی‌ها (Properties Panel) در سمت راست صفحه تغییر دهید. مثلاً می‌توانید نام و توضیحاتی را برای فعالیت‌ها و رویدادها تعیین کنید.
  6. ذخیره و به اشتراک گذاری: پس از ایجاد نمودار موردنظر، می‌توانید آن را ذخیره کنید و به اشتراک بگذارید. برای ذخیره نمودار، می‌توانید از گزینه های پائین سمت چپ گزینه ی دانلود را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که خروجی با فرمت .bpmn ایجاد میکند و به صورت XML میباشد. شما میتوانید این فایل را در مدلسازهای دیگر مانند Visual Paradigm وارد کنید. بسیاری از BPMS ها از جمله camunda, activity و … از این مدلساز برای قسمت مدلسازی فرآیندهای خودشان استفاده میکنند. در نتیجه این نمودارها را میتوانید در این BPMS ها import نمایید. همچنین میتوانید با زدن روی گزینه ی خروجی عکس، نمودار خود را به صورت یک عکس دانلود کنید. برای باز کردن فایل های قبلی گزینه ی فولدر را انتخاب کنید.

7. لیستی از short cut های کار با این مدلساز را در زیر مشاهده میکنید:

7. bpmn.io در واقع یک کتابخانه جاوااسکریپت برای مدلسازی BPMN و دیگر نمودارهای استاندارد مدلسازی کسب و کار را ارائه میکند. در آدرس https://bpmn.io/toolkit/bpmn-js/examples میتوانید مثال هایی از روش های مختلف به کارگیری این کتابخانه را مشاهده کنید. به طور مثال نحوه ی پیاده سازی این کتابخانه در nodejs یا اینکه چگونه رنگ بندی های مختلف را اعمال کنید یا اینکه چگونه میتوان المان های دو نمودار را با هم مقایسه کرد و …

8. در آدرس https://bpmn.io/toolkit/bpmn-js/download میتوانید کد متن باز این مدلساز را به زبان javascript دانلود کنید و ای از طریق npm در nodejs و یا git نصب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *