آموزش BPMN2

آموزش BPMN2 – المان های اصلی

در BPMN1 ما چهار گروه اصلی المان داشتیم در حالیکه در BPMN2 اهمیت ویژه ای به مفهوم داده Data داده شده است و در نتیجه ما در BPMN2 دارای چهار گروه از المان ها هستیم. این چهار گروه عبارتند از :

Flow Objects،Data، Connection Objects، Pools & Lanes، Artifacts

در این آموزش به بررسی کلی این پنج گروه می پردازیم.

BPMN2-class-MainElements01Flow Object ها المان های پایه در BPMN می باشند. این المان ها شامل موارد زیر می باشند : Sequnce Flow که برای نشان دادن منطق و ترتیب اجرای فعالیت ها استفاده می شوند. Message Flow که برای رد و بدل پیام بین دو فرآیند، دو سیستم یا دو سازمان استفاده می شوند و Assosications که برای مرتبط کردن توضیحات و کامنت ها با اجزاء دیگر نمودار استفاده می شود.

events یا رویدادها : یک رویداد در اصل نشان دهنده ی یک واقعه است. به طور مثال می تواند دریافت یک دستور از مدیریت عامل را یک رویداد نامید یا به طور مثال رسیدن به ساعت 2 بعداز ظهر می تواند برای ما یک رویداد باشد. از رویدادها برای شروع کردن، پایان دادن، مرتبط کردن و متوقف کردن روال اجرای یک فرآیند استفاده می شود. نماد یک رویداد دایره است.

activity یا فعالیت : در BPMN با استفاده از یک فعالیت نشان می دهیم که یک یا مجموعه ای از کارها اتفاق میافتند. به طور مثال فعالیت نوشتن یک نامه، یا فعالیت بازدید از تأسیسات. نمااد فعالیت مستطیل است.

Gateway یا درگاه : با استفاده از درگاه ها منطق تصمیم گیری در زمان جدایش یا به هم رسیدن مسیرهای کاری را مدیریت می کنیم. نماد درگاه  لوزی می باشد.

BPMN2-class-MainElements02BPMN2-class-MainElements03BPMN2-class-MainElements04BPMN2-class-MainElements05BPMN2-class-MainElements06

در قسمت های بعدی به شرح تفضیلی هر کدام از گروه های اصلی نمادهای BPMN می پردازیم و با مثال هایی کااربرد هر کدام از این نمادها را شرح خواهیم داد.

1 دیدگاه در “آموزش BPMN2 – المان های اصلی

  1. david2020 گفت:

    بسیار عالی
    ای کاش این مباحث رو ادامه میدادین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *